Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu otworzyło nową pracownię.

Artykuł pochodzi z portalu kalisz.naszemiasto.pl

https://kalisz.naszemiasto.pl/technikum-budowy-fortepianow-w-kaliszu-otworzylo-nowa/ar/c1-7915043

Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera w Kaliszu otworzyło uroczyście w piątek, 25 września, nową pracownię. Będą się w niej szkolić stroiciele fortepianów.

Pracownia techniczna Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera mieści się przy ulicy Obywatelskiej w Kaliszu. Jednocześnie może w niej pracować 9 uczniów. W sumie w TBF uczy się 66 uczniów w 5 klasach, który korzystają z pracowni już od początku września. Natomiast w piątek nastąpiło jej oficjalne otwarcie. Wśród przybyłych gości byli m.in. córka Gustawa Arnolda Fibigera – Elwira, przedstawiciele zaprzyjaźnionych ze szkołą firm produkujących instrumenty oraz delegacja władz miasta.

Pracownia do zajęć praktycznych musiała powstać, gdyż w 2019 roku zmieniła się podstawa programowa. – Zmieniliśmy zawód w naszej szkole – technik budowy i naprawy fortepianów i pianin stał się technikiem budowy i strojenia fortepianów i pianin – wyjaśnia Jerzy Matuszewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu. – Pracownia do zajęć praktycznych uniezależnia nas od firm, w których nasi uczniowie odbywali zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe.

Dotychczas w pomieszczeniu odbywały się zajęcia z ceramiki. Urząd Miasta Kalisza pomógł wyremontować salę i zakupił niezbędne pomoce dydaktyczne. Pracownia będzie jeszcze doposażona, ale jak na razie jej koszt wyniósł 65 tys. zł.

– Będą się tutaj odbywać praktyki zawodowe dla uczniów, a także egzaminy zawodowe – mówi Marcin Kaftanowicz, nauczyciel w TBF w Kaliszu.

TBF – jedna z nielicznych szkół w świecie

Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera w Kaliszu to jedyna szkoła w Polsce a zarazem jedna z trzech, jakie istnieją w świecie, przygotowująca w profesjonalny sposób fachowców do pracy w zawodzie korektora i stroiciela pianin i fortepianów. Absolwent uzyskuje zawód: technika budowy i strojenia fortepianów i pianin o specjalnościach: budowa i renowacja fortepianów i pianin oraz strojenie i korekta fortepianów i pianin. Specyfika szkoły związana jest z zainteresowaniami i uzdolnieniami artystycznymi uczniów. Praktycznej nauki zawodu młodzież uczy się w zakładach produkujących i naprawiających fortepiany i pianina na terenie Kalisza.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *