„Dusza zaklęta w Fortepianie” – premiera z owacjami na stojąco

Judyta Fibiger – producentka filmowa, scenarzystka i reżyserka, wnuczka ostatniego właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger zaprezentowała kaliskiej publiczności efekt niemal dwuletniej pracy – dokument „Dusza zaklęta w fortepianie”.

Premiera filmu odbyła się w kaliskim kinie Helios. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele kaliskiego samorządu, instytucji kultury, stowarzyszeń, uczniowie Gustawa Arnolda Fibigera III – absolwenci kaliskiego Technikum Budowy Fortepianów, kaliszanie. Nie zabrakło również członków rodziny fortepianmistrza. Obecne były m.in. Elwira i Ewa Fibiger, córki Gustawa.

– To najważniejsza premiera, ponieważ odbywa się w Kaliszu, a Kalisz jest bohaterem tego filmu – powiedziała podczas konferencji prasowej Judyta Fibiger. – Gdy zaczynałam zdjęcia, nie mogłam nawet marzyć, że ten film zacznie się wspinać na takie wyżyny. Nie mogłam marzyć, że spotkam tak wspaniałych ludzi, którzy będą się dzielić wspomnieniami o Kaliszu w taki niesamowity sposób. Nie mogłam marzyć, że Jan A.P. Kaczmarek, do którego zadzwoniłam, powie „Pani Judyto, będzie to dla mnie zaszczyt” i że znajdziemy fortepian, który ze wsparciem Miasta odnowili uczniowie mojego dziadka, a Leszek Możdżer przyjechał i zagrał wybitny koncert, że to nabierze takiej skali, a później, że krakowski festiwal włączy go do prestiżowej panoramy polskiego dokumentu.

„Dusza zaklęta w fortepianie” to historia założonej w 1889 roku w Kaliszu Fabryki Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger – największej polskiej fabryki fortepianów. Dokument powstał w ramach obchodzonego w Kaliszu Roku Rodziny Fibigerów i przy wsparciu Miasta Kalisza.

– Cieszę się, że ten film powstał. Oprócz tego, że opowiada dzieje wspaniałej, zasłużonej dla tego miasta rodziny, to opowiada też o ludziach, którzy pomagali budować fortepiany i tworzyli Kalisz, którego z różnych względów już nie ma. W świadomości kaliszan rodzina Fibigerów i fabryka jest wciąż żywa. Cieszę się, że mogliśmy o tym przypomnieć – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. – Oby jak najwięcej ludzi wiedziało, że jest takie miasto jak Kalisz, miasto, w którym żyli ludzie, którzy kochali i tworzyli fortepiany.

Muzykę do filmu skomponował Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara – Nagrody Akademii Filmowej. Produkcją zajął się Robert Rhodin.

Na premierze w Kaliszu gościli również członkowie ekipy filmowej oraz Grażyna Szapołowska – aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Jakub Multan, autor wystawy „Słynni kaliszanie” wręczył Judycie Fibiger przygotowany na tę okazję portret Gustawa Arnolda Fibigera.

Jak zapowiada Judyta Fibiger, dokument będzie dostępny m.in. w telewizji oraz na platformach VOD.


https://portalkalisz.pl/20220611488222/um-kalisz-dusza-zakleta-w-fortepianie-premiera-z-owacjami-na-stojaco-1654919782

Film dokumentalny. (60 minut)
scenariusz i reżyseria: Judyta Fibiger
zdjęcia: Janusz Szymański
montaż: Jakub Motylewski
muzyka: Jan A.P. Kaczmarek
producent: Robert Rhodin
Produkcja White Shark Studios
Rok produkcji: 2022

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *