9 i 10 listopada w kaliskim Komoda Club Residence odbyło się spokanie z fortepianem polskim zorganizowane przez Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów. 

W kaliskim hotelu Komoda odbyły się w tych dniach prelekcje połączone z elementami koncertu. Była to niepowtarzalna okazja usłyszenia brzmienia polskich fortepianów z XIX wieku, osadzonych w barwnym kontekście narracyjnym i muzycznym.
9 listopada (sobota) o godz. 16.00 w ramach prelekcji “Fortepian „kobiecy” czy fortepian „męski”? zaprezentowany został fortepian Wiszniewski, wyprodukowany w Gdańsku w 1842 roku.
10 listopada (niedziela), również godz. 16.00 odbyło się spotkanie pt. “Małe i duże przełomy muzyczne i technologiczne” na przykładzie fortepianu Hofer z Warszawy z 1864 roku.
Spotkania z fortepianem to część projektu „Fortepian polski. Sztuka – nauka – rzemiosło”, na który składa się cykl sześciu prelekcji koncertowych. Każde wydarzenie poświęcone jest innemu polskiemu fortepianmistrzowi i jego dziełom.
Pierwsze spotkania odbyły się 12 i 13 października. Wówczas zaprezentowane zostały “Phelke, Stetin 1850” podczas prelekcji “W kręgu salonowego muzykowania”. Nie mogło również zabraknąć Chopina, stąd był pokazany fortepian Krall i Seidler, Warszawa 1830/2020 podczas spotkania “Warszawa czasów Chopina i początki „fortepianu polskiego”.
Dwa ostatnie spotkania odbędą się:
30 listopada: W blasku wynalazków, czyli lokalni wirtuozi i fortepianmistrzowie w europejskim (Kerntopf, Warszawa 1894).
1 grudnia: Kaliskie centrum a peryferia romantycznej pianistyki // Fibiger, Kalisz 1935
Oryginalne instrumenty z epoki zostają umieszczone w barwnym kontekście narracyjnym i muzycznym. W unikatowej aurze brzmieniowej autentycznych polskich fortepianów historycznych odbędzie się fascynująca podróż przez polski i europejski krajobraz kulturowo-społeczno-historyczny XIX i początku XX wieku, przyglądając się kolejnym splotom ludzi i rzeczy, sztuki, nauki i przemysłu. 
Instrumenty historyczne pochodzą z Pracowni Pianin i Fortepianów  Andrzeja Włodarczyka w Słupnie k/Radzymina.
Nie mogło tam zabraknąć i nas…nauczycieli i uczniów TBFu!!!
Zapraszamy na kolejne spotkanie przy fortepianie 30 listopada i 1 grudnia!!!

Post Author: admin