Uroczysty Dzień Patrona

Dnia 20 lutego (tj. środa) 2019 roku w naszej szkole odbył się uroczysty Dzień Patrona. Uczniowie wszystkich klas Technikum Budowy Fortepianów zebrali się na szkolnej auli by uczcić ten szczególny dzień – 30 rocznicę śmierci Gustawa Arnolda Fibigera.

Po odśpiewaniu hymnu i przywitaniu wszystkich uczniów oraz gości, Pani Dyrektor odczytała piękny list otrzymany od Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów, który poruszył nasze serca i za który dziękujemy oraz przekazała życzenia od Pani Elwiry Fibiger, którą gorąco pozdrawiamy. Dzień naszego Patrona był znakomitą okazją do przybliżenia nam uczniom dziejów tej zasłużonej dla miasta i szkoły postaci. Odczytany życiorys przeplatany był piękną muzyką której i w ten dzień nie mogło zabraknąć.  

Wśród utworów które wysłuchaliśmy znalazły się:

– Etiuda g-moll op.70 nr.2 Maurycego Moszkowskiego; wykonanie: Anna Grel (uczennica klasy I)
– Nokturn Es-dur Fryderyka Chopina; wykonanie: Sebastian Pawelec (uczeń klasy III)
– Walc Arama Chaczaturiana z filmu Maskarada; wykonanie na 4 ręce: Marcin Trędowski (uczeń klasy IV) i Sebastian Pawelec (uczeń klasy III)

Następnie tradycyjnie została poproszona delegacja uczniów aby po uroczystości, w imieniu wszystkich złożyła na grobie Gustawa Arnolda Fibigera wiązankę kwiatów i zapaliła znicz.

Uczciliśmy także minutą ciszy pamięć naszego Patrona, a ”Ciszę” zagrali dla nas na trąbkach Jakub Urbański (uczeń klasy II) i Krystian Krzywda (uczeń klasy I).  

Na zakończenie naszej chwili wspomnień związanych z 30 rocznicą śmierci Patrona naszej szkoły wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy pierwszą część Koncertu C-dur Jana Sebastiana Bacha na trzy fortepiany w wersji na 21 fortepianów. Premiera i jednocześnie jedno jedyne wykonanie w tej wersji na 21 fortepianów miało miejsce w grudniu 2016 roku w Kaliszu, w hali Arena Kalisz. Kaliscy filharmonicy pod batutą Adama Klocka połączyli siły z pianistami, wśród których znaleźli się także absolwenci naszego technikum: Andrzej Bączyk, Witold Janiak i Monika Woźniak.

Na koniec obchodów, miał miejsce krótki popis uczniów naszej szkoły. Wysłuchaliśmy kilku piosenek w wykonaniu i aranżacji:
– ”Show must go on” z repertuaru Queen: Weronika Niemiec (uczennica klasy III; wokal) i Sebastian Pawelec (uczeń klasy III; fortepian)
– ”I’m so excited” z repertuaru The pointer sisters: Weronika Niemiec (uczennica klasy III; wokal) i Łukasz Chęciński (uczeń klasy IV; fortepian)
– ”Czy nastanie znów świt” z repertuaru Eweliny Flinty: Marta Pakulska (uczennica klasy IV; wokal) i Marcin Trędowski (uczeń klasy IV; fortepian)
– ”Love Me Like You Do” z repertuaru Ellie Goulding: Roksana Juszkiewicz (uczennica klasy IV; wokal) i Marcin Trędowski (uczeń klasy IV; fortepian)
– ”Chce tu zostać” z repertuaru Farby: Roksana Juszkiewicz (uczennica klasy IV; wokal) i Łukasz Chęciński (uczeń klasy IV; fortepian)

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, nauczycielom, uczniom, a także wszystkim zaangażowanym osobom za wspólne zatrzymanie się w czasie i wspomnieniach, a w szczególności Pani Aurelii Machowicz która zajęła się organizacją tego wydarzenia. 

Do zobaczenia!   

Tekst: Aleksandra Grygiel

Zdjęcia: Weronika Sklorz

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *